Koniec z bramkami na wybranych odcinkach autostrad.
Od 1 grudnia system e-TOLL dotyczy także samochodów osobowych!
W tym roku wszystkich kierowców dotkną zmiany dotyczące sposobu płatności za drogi zarządzane przez GDDKiA. Od 1 października 2021 roku aplikacja e-TOLL zastępuje dotychczas działający viaTOLL, z którego korzystały pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony. Jednak prawdziwą rewolucję przyniesie 1 grudnia tego roku, ponieważ od tego dnia e-TOLL potrzebny będzie także kierowcom samochodów osobowych.
Na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin ? Stryków; A4 Wrocław ? Sośnica) zostaną wyłączone bramki i do uiszczenia opłaty za przejazd potrzebna będzie urządzenie pokładowe kompatybilne z e-TOLL lub aplikacja mobilna e-TOLL PL w telefonie.
Jak działa e-TOLL?
e-TOLL jest nowoczesnym systemem płacenia za przejazd, który działa na zasadzie geolokalizacji. Technologia wykorzystuje nawigację satelitarną GNSS do rejestracji pozycji pojazdu. Na podstawie tych danych system sam obliczy, za ile kilometrów podróży płatnymi drogami kierowca musi zapłacić. Dotychczas podobne rozwiązanie dotyczyło przede wszystkim firm transportowych, jednak teraz po raz pierwszy poznają go także właściciele samochodów osobowych. Nowy sposób pobierania opłat jest wygodny dla użytkowników, a także zdecydowanie poprawia przepływ ruchu, który w naturalny sposób ogranicza się na tradycyjnych bramkach.
Jak łatwo obsługiwać e-TOLL?
Wystarczy zarejestrować się w systemie, a także wyposażyć się w urządzenie obsługujące odpowiedni system satelitarny. Może być telefon z aplikacją mobilną, Zewnętrzny System Lokalizacyjny ZSL lub wygodne dla użytkownika urządzenie pokładowe (On Board Unit), czyli bezobsługowy terminal, który staje się coraz popularniejszą opcją dla wszystkich podróżujących autostradami. Zaletą tego ostatniego jest możliwość przenoszenia pomiędzy pojazdami, brak konieczności modyfikacji ustawień w przypadku zmiany kierowcy, a także możliwość rozszerzenia jego działania o dodatkowe funkcje przydatne dla pracowników.
OBU ? sposób na wygodną obsługę e-TOLL
Najwyższy czas, aby dostosować się do nowo obowiązującego systemu opłat za wybrane odcinki dróg. Stając przed koniecznością wyboru urządzenia monitorującego lokalizację, warto od razu zdecydować się na rozwiązanie wygodne i niezawodne. Urządzenie pokładowe (OBU) nie tylko spełnia te wymagania, ale także jest kompatybilne ze wszystkimi pojazdami, łatwe w montażu oraz obsłudze, dzięki temu korzystanie z niego nie przysporzy żadnych problemów.