Jak działa GPS?

Odpowiedź jest prosta, satelity krążące wokół ziemi obserwują samochód z góry. Jednak jest to oczywiście nieco bardziej skomplikowane. Według amerykańskiego Departamentu Obrony na orbicie Ziemi znajduje się 24 satelitów, które przekazują sygnały do ziemi (dodatkowe satelity są w gotowości, ale nie są aktywnie wykorzystywane). Każdy obiega planetę co 12 godzin. Satelity te są strategicznie rozmieszczone na imponująco dokładnej triangulacji.

Co to jest triangulacja?

Aby w pełni zrozumieć, jak działa monitoring GPS, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat triangulacji. W skrócie, metoda ta wymaga co najmniej trzech aktywnych satelitów, ale można też być aktywnych aż dwanaście jednocześnie. Na ziemi, urządzenie nawigacyjne odbiera sygnały z satelitów GPS, przy czym każda satelita zna dokładną odległość od innych satelitów względem siebie. W zależności od czasu potrzebnego na przebycie sygnału do urządzenia z każdego satelity, odbiornik GPS może obliczyć to dokładne położenie na Ziemi.

Jak precyzyjny jest GPS?

Wyjątkowo. Biorąc pod uwagę odległość, jaką sygnał musi przebyć z kosmosu to dokładność śledzenia GPS jest niezwykle dokładna. Jeśli kiedykolwiek używałeś ręcznego urządzenia GPS, wiesz, że może wskazać punkt śledzenia, niezależnie czy jesteś na skrzyżowaniu lub między dwoma blokami. Urządzenie GPS może wskazać Twoją lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Dokładność urządzenia GPS zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, prędkość podróży, lokalizacji i typu urządzenia do śledzenia pojazdów GPS, z którego korzystasz ? to z kolei prowadzi nas do następnego punktu.

Urządzenie komórkowe vs. Urządzenie satelitarne

Teraz, gdy rozumiesz podstawy, jak działa GPS, możemy przedstawić różnice pomiędzy komórkowymi, a satelitarnymi urządzeniami lokacyjnymi. To sprowadza się do typu sieci bezprzewodowej, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Śledzenie pojazdów przez telefonię komórkową.

Ten rodzaj śledzenia jest zwykle używany w obszarach miejskich lub obszarach o niezawodnym zasięgu sieci komórkowej. W zależności od regionu, różne firmy komórkowe takie jak T-Mobile, Plus GSM czy Orange mogą dostarczyć Tobie lepszy zasięg sieci komórkowej.

Śledzenie pojazdów drogą satelitarną.

Śledzenie poprzez satelity jest wykorzystywane do śledzenia flot podróżujących na obszarach wiejskich lub flot podróżujących poza strefami zasięgu sieci komórkowych.

Flota-Online jest dostawcą obu rodzajów urządzeń. Nasze urządzenia oferują różne funkcje i opcje śledzenia – takie jak częstotliwość aktualizacji oraz opcji “Starter kill”, że tylko pozwala, aby pojazdy były obsługiwane na podstawie wcześniej ustalonych harmonogramów. Nasze urządzenia są bardzo trwałe i dostarczają informacji na temat prędkości, położenia i kierunku jazdy.

Przejrzyj naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych urządzeniach, lub skontaktuj się z przedstawicielem Flota-Online.